Republica Moldova este o țara europeană, cu o istorie foarte scurtă și foarte zbuciumată. Deși denumirea "Moldova" ne trimite cumva la gândul că acest stat este continuatorul vechiului principat medieval al Moldovei, condus de dinastii cu nume mari precum Mușatini sau Movilești ce au dat domnitori cu nume mari precum Ștefan cel Mare, Alexandru cel bun și că astfel începuturile acestui stat ar trebui căutate în secolul 14, lucrurile nu stau deloc așa.
O mică introspecție obiectivă în trecut ne confirmă însă altceva. În anul 1812, în urma păcii dintre Imperiul Otoman și Imperiul rus, jumătatea estică a principatului Moldovei a fost luată drept contribuție de război de Țar, ruptă de țara ei cu capitala la Iași, Basarabia, cum avea să fie ulterior cunoscută, nu a putut fi parte a proceselor naturale derulate în mediile elitei Moldovei, și anume descoperirea identității naționale românești, ce ia condus pe moldoveni de la Iași la Unirea cu celălalt principat românesc, Muntenia, pentru a forma astfel statul național al românilor.
Abia sfârșitul Primului război mondial din 1918, prăbușirea autorității imperiale a dat șansa Basarabiei de a se întoarce la locul ei firesc, în statul național român prin Unirea de la 27 martie 1918, la baza căruia stătea Moldova de la vest de Prut de teritoriul dintre Prut și Nistru a fost înstrăinată prin vicleșug.
Căderea imperiului rus, a mai adus la un eveniment tragic pentru omenire formarea URRS, o nouă formă de imperialism ideologic, ce în anul 1940 printr-o înțelegere secretă cu Germania Nazistă anexează din nou teritoriul dintre Prut și Nistru.
Deși Pactul Ribentrop Molotov ultimatumul din 26 iunie 1940 sunt arhicunoscute azi, mi se pare importantă această înșiruire. Mulți conaționali de ai noștri, nu știu sau se auto amăgesc în acestă privință. Preferă să uite de faptul că Basarabia a fost ocupată cu forța de URSS, că noi nu suntem parte a acestei lumi ruse în mod organic cu printr-un viol și că țara în care trăiesc este defapt o republică sovietică, creată la 2 august 1940 printr-o decizie, luată probabil într-un birou înecat cu fum de pipă și miros de vin într-o atmosferă de cârciumă, de către un etnic georgian, pe numele lui de scenă Iosif Stalin.
Intenția de a crea un stat al unei etnii inexistente compact până atunci în URSS arăta bine din perspectiva Moscovei, dădea iluzia de libertate de auto conducere a popoarelor proclamată încă la începutul revoluției bolșevice, dar și mai important stânjenea România prin crearea unui stat al aceluiaș popor, dar cu o altă denumire asumată.
Ciuntit din toate părțile, acest stat sa perpetuat în timp, alături de conștiința din capul multora că trăind într-un stat cu alt nume ei sunt altceva decât românii. Prin numele de Moldova asociinduse cu un stat medieval cu o istorie bogată, deșii Moldova independentă a ales să facă parte la 1859 din Romania, astfel Rep.Moldova nu conservă în nici un fel identitatea statală a principatului Moldovei, ea aflându-se alături de marile victorii a domnilor moldoveni, a cetății de scaun Suceava în România.
Astfel analizând la rece evenimentele trecutului, credit pentru titlul de întemeietor al statului Republica Moldova nu trebuie sa îl dăm marilor domnitori ce s-au remarcat prin vitejie în lupta anti otimană a creștinătății precum Ștefan cel Mare sau Petru Rareș cu unui tiran străin ce a folosit înțelegerea cu unu dictator cu acelaș portret moral, dar aflat la Berlin, un fost pictor nerealizat în carieră, pentru a mai anexa un teritoriu, a omorâ oameni în virtutea ideologiei satanice ce a fost comunismul, și pentru a dezbina un popor unit în granițele aceluiaș stat ce reprezenta o amenințare pentru planurile expansioniste ale imperiului său.
Ca o concluzie amară a celor spuse, observând cele petrecute astăzi în mai marile instituții de la Chișinău, observăm că planul lui a funcționat de minune, căci prin acțiunile nesăbuite ale celor ce nu înțeleg datoria lor istorică de reparare a crimelor trecutului, statul artificial creat de el, Stalin, în 1940 se perpetuează cu tot cu misiunea de ai dezbina pe români.
Petru Ciobanu este elev în clasa a 12-a. E un tânăr pasionat de istorie și relații internaționale. Ocupă funcția de președinte al Asociației Obștești "Ideea Națională" și s-a remarcat totodată ca fondator al sălii de expoziție "Muzeul Orașului vechi".

